Olen valmistanut pihkavoidetta vuodesta 2012. Monet asiakkaat ovat ottaneet voiteen vakituiseen käyttöön ja uudet asiakkaat ovat löytäneet uusia käyttötarkoituksia:
”Kiitos pihkavoiteesta. Miehelläni Tuomaksella on ollut paha kämmenselän kuivumisesta johtuvaa ihottumaa ja halkeilua talvisin. Pihkavoiteesi paransi haavat yhdessä yössä. Se on paras!”
Reika Vesala
Valmistan itse pihkavoidetta kuusenpihkasta, luomurypsiöljystä ja mehiläisvahasta. Pyrin saamaan pihkapitoisuuden yli 20%:n.
Pihkavoiteella hoidat:
- Haavat, sääri- ja makuuhaavat, painehaavat
- Naarmut, nirhaumat, asfaltti-ihottuma
- Halkeileva iho, kantapäät, sormenpäät
- Ihottumat, psoriasis, atooppinen iho
- Hyönteisten pistot
- Huuliherpes
- Palovammat
- Kutiavaa ihoa
- Päänahan vaivat
- Rakkulat, hiertymät
- Märkivät ihotulehdukset
- Kynsisieni, jalkasieni
- Aftat
- Rohtuneet huulet
- Pakkasihottuma
- Auringon polttama/ärsyttämä iho, aurinkoihottuma
- Akne, finnit
- Tikkujen poisto
- Tulehtuneet karvatupet
- Paiseet
Tilaa näin: Toimitukset joko postitse tai noutamalla paikan päältä Salosta. Ota yhteyttä: omametsa@gmail.com tai puhelimitse 0400 339 363
Arno Sipposen väitöskirja pihkan tehosta, lainaus haastattelusta Yle.fi –sivuilta, 23.5.2013:” Sipposen tutkimuksen mukaan pihka ja siitä tehdyt tuotteet tappavat mikrobeja tehokkaasti ja tuhoavat myös eri sienilajeja.
-Se onkin ymmärrettävää, onhan pihka kuusen suojakonsti kun pintaan tulee haava. Ilman tehokasta desinfioivaa ja haavaumaa tukkivaa ainetta lahottajat pääsisivät liiankin helposti puun sisään.
Mutta pihkassa on oma erikoisuutensa, joka auttaa ihmisen kroonisiin haavoihin. Sellaisiin, joita ei meinaa saada millään konstilla paranemaan.
– Pihka on voimakkaasti antimikrobinen, mikä on tietenkin tärkeää. Mutta siinä että se haava menee kokonaan kiinni, niin siina on muitakin tekijöitä.
– Meidän epäily on, että lignaanit saattavat olla siinä taustalla, että ne edesauttavat haavan re-epitelisaatiota eli haavan umpeutumista, sanoo väitöskirjan tekijä, ortopedian ja traumatologian erikoislääkäri,lääketieteen lisensiaatti Arno Sipponen.”
Hei! Tilaan 3 purkkia pihkavoidetta. Osoite: Riitta Nummiranta Hertanmäenkatu 4 B 28 00240 Helsinki
Laita minulle lasku sähköpostiin. Kiitos!
Hups! Tilaus pitikin tehdä sähköpostitse…